Rozhovor s vítězem soutěže REC.STAGE – skupinou No Brake, která za odměnu zahraje na Colours of Ostrava

No Brake 1

Jaké byly vaše úplné začátky a kdo z vás nebo z vašeho okolí první uvěřil, že z vás může být úspěšná hudební skupina?

No Brake vznikl někdy v roce 2009 díky lídrovi skupiny Eurovi. Chtěli jsme hrát něco jiného a netradičního, tedy alespoň na východě Slovenska. Tehdy i teď jsme ovlivněni velkým množstvím stylů a snažíme se vytvořit nějaký vlastní, který by nás vystihoval. Je to takový náš specifický indie rock – jednou je tam víc rocku, jindy punku nebo alternativy. Prvním impulzem, kdy jsme se začali brát seriózněji, bylo 3. místo na mezinárodním festivalu Chelmstok v Polsku. Potom jsme nahráli EP Big Bang a následně debutové album Hands Indie Air. A hlavním impulzem, že bychom mohli být úspěšnou skupinou, byla nominace na Radio_Head Awards 2013 v kategorii Nováček roku.

Za svoji existenci jste prošli nějakými personálními změnami. Kvůli čemu se tak stalo? Myslíte, že toto bude už vaše finální sestava?

Změny byly pořád na postu bubeníka. Důvodem byla hlavně vzdálenost a mnoho jiné práce. Teprve nedávno přišel nový bubeník Lukáš, který předtím působil ve skupině Noble Apocalypse. Takže teď hrajeme v sestavě Juraj Beňačka – zpěv a kytara, Martin Beňačka – basa, a Lukáš Fabian – bicí. Snad to už bude finální sestava.

Před necelým rokem se vám podařilo představit velmi vydařený videoklip ke skladbě Free Your Mind, který dosáhl více jak 100 tisíc zhlédnutí. Komu připisujete tento úspěch? Jak probíhala příprava videoklipu?

Připisujeme to zejména tomu, že se klip podařil a obsahuje mnoho zajímavých záběrů, za což děkujeme Cube Art. Klip byl také sdílený na různých stránkách jako Fun Rádio nebo Slovak Man.

Příprava klipu trvala dost dlouho, protože se v něm vyskytuje množství vizuálních efektů. I když jsme měli přibližnou představu, jak by měl ten klip vypadat, natáčení bylo dost spontánní a objevili se tam lidé, které jsme náhodou potkávali v ulicích Prešova.

Naší oblíbenou pasáží je time-lapse, při které byla největší zábava a je v ní mnoho vtipných detailů.

 

 

Lidé rozhodli o tom, že tento rok vystoupíte vedle velkých jmen na festivalu Colours of Ostrava. Jak se to celé odehrálo? Co pro vás tato příležitost znamená?

Podařilo se to přes českou soutěž REC.STAGE. Mezi 530 skupinami se vybrala finálová devítka a díky hlasům našich fanoušků jsme skončili na 1. místě a máme z toho velkou radost. Je to velká příležitost a možnost zviditelnit naši skupinu. Přijde nám to až neuvěřitelné, že tam budeme i my, když vidíme, jaká jména jsou na plakátě.

Akorát je to trochu zvláštní, že budeme dřív na českém Colours než na slovenských festivalech jako Grape nebo Pohoda…

no brake 2

Vaše tvorba se opírá hlavně o indie rock, který je dnes velmi oblíbený hlavně u mladší generace. Co je to vlastně indie rock? Jaká je jeho definice z vašeho pohledu?

Indie rock je dost široký pojem, protože je to vlastně zkratka pro„“independent“ – nezávislý, takže tam může patřit strašně moc žánrů a kapel, které se prezentují alternativní tvorbou. Měla by to být hlavně hudba, která je jedinečná a rozmanitá. Ale čistě jako indie rock s důrazem na slovo rock by se v posledních letech daly vyčlenit kapely od Strokes a Libertines přes Hives, Arctic Monkeys a Franz Ferdinand po Two Door Cinema Club nebo Cage The Elephant. Právě toto se nám na tom nejvíc líbí – že nejsme omezení hranicemi nějakého stylu a můžeme tvořit, co se nám zachce.

 

Jak to vypadá, když se vám rodí skladba? Čím začínáte?

Melodii a základ hudby tvoří většinou Euro a potom se při zkoušení dohodneme na finální verzi a každý tam přidá něco svého. Netradiční je to, že texty (o které se většinou stará Maťo) vznikají úplně nakonec. Na novém albu ale vyzkoušíme i opačný proces, protože přibylo vícero nových textů zatím bez hudby.

 

Proč jste si ve svých textech vybrali angličtinu?

To je častá otázka. Přišlo to tak nějak samo – inspirujeme se hlavně britskými skupinami, i se to podle nás víc hodí k naší hudbě. Měli jsme ambice dostat se i do zahraničí a už nás hráli i v Anglii, Japonsku nebo USA. Ale nevylučujeme možnost, že někdy v budoucnosti nahrajeme něco slovensky.

No Brake 3

Mnoho interpretů při svém debutovém albu tvrdí, že vybíralo skladby z velkého počtu nápadů a nahrávek. Bylo to tak i při albu Hands Indie Air (2013)?

Ano. Vybírali jsme z více skladeb a na album se dostalo 10 podle nás nejvydařenějších. Největší úspěch měla skladba New Hope, zejména na Rádiu_FM.

 

Kdy se mohou lidé začít těšit na nové album?

Nové album právě začínáme nahrávat, takže je ještě ve fázi příprav. Bude obsahovat mnoho novinek, ale už známe single Free Your Mind a Mankind Overboard. Velkou výhodou je, že jsme vyhráli českou soutěž Busker Jam 2015, díky níž máme zaplacené studio a máme teď dost času na nahrávání. Byli bychom rádi, kdyby to bylo ještě letos. Ale zřejmě to bude někdy v polovině roku 2017.

Na závěr se nebudeme ptát na váš vzkaz fanynkám a fanouškům, kteří vás určitě přijdou do Ostravy podpořit :-)

Spíš by nás zajímalo: Co byste vzkázali těm nerozhodným?

Colours je kvalitní, velký a známý festival, takže to hovoří samo za sebe. Hlavně je tam velmi mnoho dobré hudby, z těch největších jmen Tame Impala, M83, Underworld, Of Monsters And Man, Passenger, Kodaline ale i The Vaccines, Kiasmos a mnoho, mnoho dalších.

My budeme hrát poslední den na REC.STAGE v 18:45, tak ať se zastaví, kdo nás chce vidět. Určitě ze sebe vydáme maximum, protože takové koncerty se nehrají každý den.

Děkujeme skupině No Brake za rozhovor…

Autor: Miloslav Kvasňovský

Zdroj: www.festigo.cz

 

stefan.hustaty14.7.2016